Herefordshire and Worcestershire Tennis League
Summer League ResultsWinter League resultsSubmit a Resultherefordshire and Worcestershire Tennis ClubCounty ResultsLatest News
The 2020 County Handbook is now available for you to download via the handbook page.

The CFS H&W County Closed Championships 2019

Cane Furniture Studio

Manor Park Tennis club hosted the 2019 CFS Herefordshire & Worcestershire County Closed Championships from 24 – 30 August 2019.  Many thanks to Di and Alan Cope of Cane Furniture Studios who sponsored the tournament and kindly presented the trophies.

The County Championships was a great success seeing very competitive tennis across the various age groups from 6 year olds to the over 30s, throughout the week. The weather also played its part in remaining dry.

There were 159 entrants making a total of 327 entries into the different events and playing over the week 431 matches.


2019 Tournament Winners

EVENT Winner Winners Club
Mens Singles Callum Treasurer   Hereford Whitecross
Ladies Singles Kate Horsburgh Worcester LTC
Mens Doubles Jon Bradshaw & Billy Wright Worcester LTC
Ladies Doubles Kate Horsburgh & Imogen Sinclair Worcester LTC/Bromsgrove
8U Boys Singles Dara Guppy Pershore Tennis Centre
9U Boys Singles Harry Emmett Hereford Whitecross
10U Boys Singles George Hadley David Lloyd Bromsgrove
12U Boys Singles Toby Ward Bromsgrove
14U Boys Singles James Stanford Droitwich TC
16U Boys Singles Stuart Shannon Bromsgrove
18U Boys Singles Max Hingley Pershore Tennis Centre
8U Girls Singles Grace Hadley David Lloyd Bromsgrove
9U Girls Singles Kiah Probert Hereford Whitecross
10U Girls Singles Sofie Glinos Hereford Whitecross
12U Girls Singles Macy Denney-Richards Oxstalls Sports park
14U Girls Singles Caoimhe Guppy Pershore Tennis Centre
16U Girls Singles Josie Ward Bromsgrove
18U Girls Singles Imogen Sinclair Bromsgrove
10U Boys Doubles George Hadley & Theo Houston DL Bromsgrove/Ombersley
12U Boys Doubles Jack Bulbulia & Alfie Mills Pershore Tennis Centre
14U Boys Doubles Cameron Owen & Owen Parry Bromsgrove
16U Boys Doubles Jim Round & Stuart Shannon Bromsgrove
18U Boys Doubles Antony Fordham & Matt Sime Pershore Tennis Centre
10U Girls Doubles Madeline Walsh & Daisy Williams Manor Park
12U Girls Doubles Macy Denney-Richards & Oliwia Sztorc Oxstalls Sports Park/Redditch
14U Girls Doubles Bethany Pye & Josie Ward Manor Park/Bromsgrove
16U Girls Doubles Bethany Pye & Josie Ward Manor Park/Bromsgrove
18U Girls Doubles Kate Horsburgh/Imogen Sinclair Worcester/Bromsgrove
9U Mixed Barney Danks & Oliver Stevens Droitwich TC
14U Mixed Harley Jones & Josie Ward Bromsgrove
16U Mixed Harvey Ravenscroft & Kiyyah Grant Redditch Tennis Club
18U Mixed Scott Mortimer & Imogen Sinclair Droitwich TC/Bromsgrove

 

Click here for a full list of winners and runners up.

Lloyds LDC
Cane Furniture Studio
Karndean Designflooring
Courtstall
HEAD Tennis
Sponsorship
PSP